סיור מגדלי זית

22 נובמבר, 2022

סיור  קהילת הזית האורגני של הים התיכון, מיסודו של ארגון IFOAM AgriBioMediterraneo

בחודש נובמבר התקיים מפגש מגדלים וסיור בפלופונסוס, יוון. משתתפי הסיור הגיעו מיוון, קרואטיה, אלבניה, תוניס וישראל. הסיורים הבאים יתקיימו אחת לשנה, בכל פעם במדינה אחרת. בסיור של 2023 נתארח בקרואטיה, ובשנת 2024 אצלנו בישראל.

לאור האירוע המוצלח הוחלט להקים קהילות דומות, למגדלי ירקות ולמגדלי מטעים והדרים.

תומר להב, סינדיאנת הגליל, ממשתתפי הסיור

סיכום סיור מגדלים אורגנים ביוון 11/2022

דרום הפלופונסוס, קלמאטה

הסיור היה מרתק

שמענו על מחקרים חדשים מפי מיטב החוקרים בעולם בתחום הזית והגידולים האורגנים

הופתעתי לגלות כמה משאבים וידע מושקעים במחקר לימוד ופיתוח של ענף עתיק יומין זה במדינות שהשתתפו בסיור, מה שהתבטא בידע ובסקרנות שאפיינו את כלל המשתתפים.

למדתי דברים חדשים על תפקידו של העץ באספקת חומרי הזנה שהוא מייצר בעלים ומוביל אותם לשורשים ומשם החוצה לסביבתו הקרובה איתה הוא מתחלק בחומרי ההזנה שיצר בעצמו. קיבלנו ידע מעמיק על תנועת החומרים בעץ מקשירת פחמן מהאטמוספירה ועד החזרה של סוכרים לאדמה.

זה מלמד אותנו על הסימביוזה הקיימת בין העץ לסביבתו, על מצב בו כולם מרוויחים מחילוף החומרים בין אחד לשני, כל אחד מעביר את עודפי החומרים שייצר ומקבל חזרה שירותים שונים מהסביבה בה הוא חי כמו שירותי האבקה, הזנה, הרחקת חיידקים וכנימות, ועוד.

ביקרנו בחוות לגידולים אורגניים מגוונים, מירקות ירוקים ועד לעצי זית בני אלפי שנים, שהמשותף לכולם הוא הניקיון, הטיפוח והבריאות של הגידולים ושל האדמה שהעידו יותר מכל על מחויבותם של החקלאים לרעיון המאחד ומוביל את כולם והוא הדאגה לסביבה ולעתיד האדם והאדמה.

המפגש עם חקלאים מסביב לים התיכון, קרואטים, יוונים אלבנים ותוניסאים, חבורה שלמה של חקלאים אורגנים שדואגים לבריאות המזון שהם מיצרים וכך דרך המזון הזה שמוגש על שולחננו יום יום שומרים על בריאותנו

למרות שכולנו מדברים בשפות שונות מצאנו שפה משותפת וגילינו שאף חקלאים הרחוקים מאיתנו דומים לנו בדרך חשיבתם, עקרונות המובילים אותם ובעשיה היומית החדשנית והעקשנית ליצור סביבה נקיה ועתיד בריא לכולנו

חקלאים אלה שפגשנו כולם מודעים לחשיבות השמירה על הסביבה שלנו על האוויר הים והאדמה, חקלאים אחראים החושבים על העתיד ומוכיחים במעשיהם את האחריות הגדולה שלקחו על כתפיהם במשימה לגדל מזון עשיר טעים ובריא לצד שמירה בלתי מתפשרת על הסביבה. 

לא פלא שאלו גם האנשים שמובילים ליצירת קשר קרוב וחם בין הלאומים השונים בסביבתנו המשותפת מסביב לים התיכון בדרך של לימוד וכיבוד הידע המקצועי שהצטבר בידיהם ומגיע מכל חקלאי, קטן כגדול.

רוצה לשמוע פרטים נוספים?

השאירו פרטים בטופס הבא ונחזור אליכם בהקדם

כיף שבחרת לשמור איתנו על קשר ולקבל עדכונים מעניינים בכל מה שקשור לעולם האורגני; מפגשים, סיורים, תכנים, מאמרים ופוסטים חדשים
דילוג לתוכן