היתרונות האקולוגים, החברתיים והכלכליים של גידול זיתים אורגני אל מול גידול בממשק מסורתי ואינטנסיבי

מאמר זה, המתמקד בחקלאות כרמי זיתים, מבוסס על מחקר שנעשה בעבודת התזה של רז סימון, במעבדה לחקר האדם והמגוון הביולוגי בטכניון.

השאלה המובילה במחקר הייתה על האיזון שבין תוצרת חקלאית ורווח לחקלאי, לבין תועלות אקולוגיות ונופיות שמייצר השטח החקלאי ועליהם החקלאי כיום לא מקבל תמורה כספית. במחקר עבדה החוקרת עם חקלאים בגליל התחתון ב-50 חלקות מחקר, והשוויתה בין גידול אורגני, מסורתי, ואינטנסיבי של כרמי זיתים במספר פרמטרים:

  1. השפעה על המערכת האקולוגית – צמחייה וציפורים.
  2. ערך נופי לציבור הרחב.
  3. סקר כלכלי המנתח את היבול, הפדיון, ההוצאות והרווח.

תוצאות המחקר הראו Trade-Off בין יתרונות כלכליים לאלו האקולוגיים-חברתיים: גידול זית בממשק אינטנסיבי וסופר-אינטנסיבי ממקסם את הערכים הכלכליים על חשבון הערכים הסוציו-אקולוגיים, בעוד התוצאות הפוכות עבור הממשק המסורתי. המטעים האורגניים הוכיחו פתרון אופטימלי: ערך כלכלי דומה לחלקות בממשק אינטנסיבי, ובו זמנית בעלת ערכים אקולוגיים ואנושיים גבוהים.

רוצים ללמוד עוד על ההבדל בין גידול זיתים אורגני לקונבנציונלי? היכנסו למאמר של טוב השדה על ההבדלים בגידול והייצור בין זיתים ושמן זית אורגניים לקונבנציונליים

טוּב השדה – הארגון לחקלאות אורגנית, מאגד ומטפח עוסקים אורגניים, מוביל מקצועיות, מדיניות וצריכה, במטרה לקדם חקלאות ותעשייה אורגנית בישראל.

טוּב השדה ניולזטר

בניוזלטר שלנו תמצאו ידע מתחדש בנושאי החקלאות האורגנית, הזמנות לאירועים ועוד…

כיף שבחרת לשמור איתנו על קשר ולקבל עדכונים מעניינים בכל מה שקשור לעולם האורגני; מפגשים, סיורים, תכנים, מאמרים ופוסטים חדשים
דילוג לתוכן